Przejdź do treści
Proszę czekać...
Dyrygent i kompozytor Adam Sztaba ubrany w czarny golf stoi przy ceglanej ścianie zamyślony

Adam Sztaba

ur. 1975

Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie kompozycji prof. Zbigniewa Rudzińskiego.
 

W wieku 17 lat zainspirowany musicalem Metro stworzył własny musical „Fatamorgana?” wystawiony w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie. Debiutancką muzykę docenił Janusz Stokłosa i Janusz Józefowicz, z którymi w roku 1994 rozpoczął współpracę w Teatrze Studio Buffo w Warszawie. W wieku 20 lat został kierownikiem muzycznym zespołu Maryli Radowicz. W latach 1997-2001 współpracował z Edytą Górniak jako kierownik muzyczny, aranżer i pianista. W roku 2002 i 2003 pełnił funkcję kierownika muzycznego oraz pianisty w programie telewizyjnym „Idol”. W 2003 roku napisał muzykę do spektaklu tanecznego Opentaniec, nad którym patronat objął Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. Premiery spektaklu odbyły się w Teatrze Muzycznym w Gdyni oraz w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. W 2005 - 2006 r.  był kierownikiem muzycznym, dyrygentem i aranżerem w programie telewizyjnym „Taniec z Gwiazdami”. Stworzona na na potrzeby programu Orkiestra Adama Sztaby funkcjonuje do dziś.
 

W roku 2010 r. był kierownikiem muzycznym, aranżerem i dyrygentem Ceremonii Otwarcia Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Warszawie. W tym samym roku podczas koncertu z okazji 85-lecia Polskiego Radia poprowadził Polską Orkiestrę Radiową podczas recitalu Stinga z zespołem. W lipcu 2011 r. był kierownikiem muzycznym, aranżerem i dyrygentem koncertu „Tu Warszawa”, który inicjował polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Tego wieczoru na scenie pojawili się m.in: Dolores O’Riordan, Chris Botti czy Michael Bolton, a towarzyszyła im orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Adama Sztaby. W 2012 r. podczas koncertu „Stańko +” w ramach festiwalu „Solidarity of Arts” wykonał premierowo własną aranżację utworu Krzysztofa Komedy „Sleep Safe and Warm” pochodzącego z filmu „Rosemary’s Baby”. Aranżacja ta stanowiła część recitalu Quincy Jones’a, który zapowiedział wykonanie. Solistką była Urszula Dudziak, a muzyków NDR Big Bandu poprowadził Adam Sztaba. Od 2011 do 2016 roku pełnił rolę jurora w popularnym programie telewizyjnym „Must be The Music. Tylko muzyka”. W grudniu 2014 wydał swój autorski album pt. „Muzyka własna”, który zawiera muzykę̨ ze spektaklu tanecznego Opentaniec oraz ścieżkę̨ dźwiękową̨ do filmu Od pełni do pełni w wykonaniu Orkiestry Sinfonia Varsovia.
 

W 2016 r. był jednym z kierowników muzycznych, aranżerów i dyrygentów podczas centralnych wydarzeń „Światowych Dni Młodzieży”. W maju 2017 r. dyrygował recitalem Terence’a Blancharda z zespołem, którym towarzyszyli muzycy Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie. W marcu 2020 r. wystąpił wraz z Richardem Galliano prowadząc Narodową Orkiestrę Polskiego Radia w Katowicach.
W kwietniu 2020 r. miała premierę pandemiczna wersja utworu Co mi Panie dasz Beaty Kozidrak w aranżacji Adama Sztaby z udziałem 732 instrumentalistów i 16 śpiewających gwiazd. W grudniu 2021 r. został kierownikiem muzycznym, aranżerem i dyrygentem koncertu telewizyjnego „Skrzydła umysłu”, który otwierał Szczyt Cyfrowy ONZ – IGF 2021. Tego wieczoru prawykonana została pieśń Adama Sztaby do wiersza Wisławy Szymborskiej - Nic dwa razy. Wśród solistów pojawili się m.in.: Richard Bona, Natalia Kukulska, Dorota Miśkiewicz, Kasia Moś, Stanisław Soyka, Andrzej Lampert, Piotr Cugowski i Marcin Wasilewski, którym towarzyszyła Narodowa Orkiestra Symfoniczna pod batutą Adama Sztaby. Adam Sztaba był również twórcą aranżacji i dyrygentem docenionych koncertów telewizyjnych z udziałem czołowych wokalistów: Życia mała garść (2012 r.) oraz Grzegorz Ciechowski. Spotkanie z legendą (2014 r.)
 

W ostatnich latach powstało kilka kompozycji symfonicznych Adama Sztaby, m. in.: Leopoldinum (2016), Riffenuto (2017), Polonez 1918 (2018), ŁeMkONIUSZKO (2020) oraz Po-głosy (2021). Utwór Riffenuto w wykonaniu Orkiestry Sinfonia Varsovia znalazł się̨ w aplikacji „Orkiestrownik” i wraz z Polonezem Wojciecha Kilara, wypełnił audycje edukacyjne prowadzone przez Adama Sztabę przybliżające elementy muzyki.
 

Poza wspomnianymi artystami Adam Sztaba współpracował też z wieloma polskimi gwiazdami, m.in.: Kayah, Kasią Kowalską, Ewą Małas – Godlewską, Natalią Kukulską, Katarzyną Nosowską, Kasią Wilk, Dorotą Miśkiewicz, Haliną Frąckowiak, Przemysławem Gintrowskim, Grzegorzem Turnauem, Mietkiem Szcześniakiem, Igorem Herbutem, Kubą Badachem, Piotrem Cugowskim, Atom String Quartet, Grupą Mo-Carta oraz gwiazdami światowymi, m.in.: Karelem Gottem, Caro Emerald, Heleną Vondráčkovą, José Carrerasem, José Currą, Demisem Roussosem, WDR Big Bandem.
 

fot. Silvia Pogoda

Wykonywane utwory: