Przejdź do treści
Proszę czekać...
Wokalistka Dorota Miśkiewicz ubrana jest w niebieski garnitur i siedzi na stylowym krześle i słucha muzyki
fot. Iza Grzybowska

Dorota Miśkiewicz

wokalistka

Jeden z najważniejszych polskich głosów jazzowych, kompozytorka, autorka tekstów. Wydała dziewięć autorskich płyt, które nierzadko były nominowane do Fryderyków, a ona sama w ostatnich latach zdobywa tytuł Wokalistki Roku w corocznym rankingu magazynu „Jazz Forum”. 8 września 2023 roku ukazał się jej najnowszy album Bons Amigos, nagrany w Rio de Janeiro z ikoną latin jazzu, brazylijskim gitarzystą Toninho Hortą. Zyskał on nominację do Fryderyka 2024 w kategorii Album Roku Jazz, a samą Dorotę nominowano w kategorii Artysta Roku.

Dorota Miśkiewicz jest także wizjonerką kreującą śmiałe, artystyczne pomysły. To z jej inicjatywy powstał m.in. bezprecedensowy projekt PIANO.PL, podczas którego po raz pierwszy w historii polskiej muzyki na jednej scenie, w kameralnych duetach z towarzyszeniem Atom String Quartet zaprezentowało się z nią kilkunastu wybitnych polskich pianistów trzech generacji. Otrzymała za nią nominację do Fryderyków oraz prestiżowej nagrody Koryfeusz Polskiej Muzyki.

Niezliczona jest liczba kolaboracji, w których brała udział na zaproszenie innych artystów. Jako jedna z nielicznych śpiewała i nagrywała w duecie z Cesarią Evorą, ich wspólna piosenka UmPincelada spotkała się ze znakomitym przyjęciem miłośników muzyki na całym świecie. Ponadto ma na swoim koncie współpracę z Nigelem Kennedym, Stefano Bollanim, Davidem Murrayem, Louisem Winsbergiem, Kepą Junkerą, Toninho Hortą, Tomaszem Stańko i całą plejadą artystów polskiej sceny muzycznej.

Zakotwiczona w jazzie, chętnie wypływa na szerokie wody innych estetyk muzycznych, nierzadko eksperymentalnych. Od lat można ją usłyszeć na płytach i koncertach Grzegorza Turnaua, do wspólnych projektów zapraszają ją także artyści sceny hip-hopowej (m.in. LUC), współczesnej i awangardowej (Paweł Szamburski, Kwadrofonik, Agata Zubel).

fot. Iza Grzybowska