Dzięki wysokiemu poziomowi dokonań, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej od początku swojej działalności zapewniła sobie udział w renomowanych międzynarodowych festiwalach oraz czołową pozycję wśród zespołów tego typu w Polsce. Wszystko zaczęło się koncertem muzyki polskiej 26 maja 1945 roku. Od tego czasu, nie zamykając się na żaden z nurtów, prezentuje obok światowej literatury symfonicznej także muzykę współczesną.
Wielokrotnie koncertowała na istniejącym od pół wieku Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień i oratoryjno-kantatowym festiwalu Wratislavia Cantans. Muzykuje także na festiwalach zagranicznych, co zapoczątkowała trzy dekady temu na Festiwalu Muzyki Francuskiej w La Chaise Dieu. Od 1958 roku i pierwszych tournées po ówczesnej Czechosłowacji orkiestra koncertuje w całej Europie. Polską kulturę promowała także poza naszym kontynentem: w Korei Południowej i na Tajwanie oraz Japonii, do której zespół zaproszono na szóste tournée w 2020 roku. W 25 krajach symfonicy dali ponad pół tysiąca koncertów. Z orkiestrą koncertowali najwybitniejsi artyści – dyrygenci i soliści, począwszy od Leopolda Stokowskiego, Giennadija Rożdiestwienskiego czy Fou Ts’onga, po Krystiana Zimermana, Igora Ojstracha, Zachara Brona, Idę Haendel, Victorię de los Angeles czy Montserrat Caballé.
Dyrektorem artystycznym Filharmonii Śląskiej jest obecnie Yaroslav Shemet, Daniel Oren pełni funkcję Dyrygenta Gościnnego Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej, natomiast Mirosław Jacek Błaszczyk, dotychczasowy I Dyrygent Orkiestry, którego filharmonicy pożegnali koncertem w czerwcu 2020 r., objął stanowisko Dyrygenta Honorowego Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej.